Hobby różne, kwadratowe i podłużne

Klej światłoutwardzalny Bondic

Notkę tę umieściłem pewien czas temu na moim drugim blogu, ale tutaj pasuje ona o wiele lepiej. Notkę rozszerzyłem o nowe doświadczenia.

Już dłuższy czas temu zobaczyłem reklamę nowego kleju. Spodobało mi się, filmiki reklamowe u producenta robiły wrażenie, ale wyłączność na ten produkt ma sieć sklepów budowlanych Bauhaus. Akurat nie mam żadnego takiego po drodze. Dopiero ostatnio potrzebowałem coś z tej sieci, to przy okazji kupiłem. Nie jest to tanie (20 EUR).

Rzecz nazywa się Bondic i jest to klej ŚWIATŁOUTWARDZALNY! Z grubsza taki, jak materiał na plomby u dentysty.

Sprzedawane jest to jako zestaw w szpanerskim, blaszanym pudełku. Pudełko zawiera tubkę kleju, oprawkę żeby się dobrze trzymało, LED-ową lampkę UV do utwardzania, rodzaj pilniczka do przygotowywania powierzchni i parę jednorazowych szmatek do odtłuszczania. Zestaw taki kosztuje 19,95 EUR (dość drogo), ale każdy z elementów można dokupić osobno. Zapasowa tubka kleju kosztuje 7,95 EUR, latareczka 3,95 EUR i w zasadzie te dwa elementy wystarczają do działania.

Klej światłoutwardzalny Bondic

Klej światłoutwardzalny Bondic

Spróbowałem - i to rzeczywiście jest to takie zarąbiste jak na reklamie. Nanosimy klej w żądane miejsce, świecimy chwilę latareczką i po kilku sekundach trzyma. I to nieźle. Spoina jest całkowicie przezroczysta. Skleiłem od razu parę rzeczy które od dawna czekały na naprawę, szczególnie dobre jest to do klejenia części których nie ma jak przycisnąć albo podtrzymać. Nawet szybkowiążące kleje epoksydowe wiążą zbyt długo żeby przytrzymywać przez ten czas element ręką - tutaj kilka sekund i już. Można też użyć go jako przytrzymywaczki przy klejeniu innym klejem - smarujemy tym innym, przykładamy, ustalamy położenie części tym światłoutwardzalnym i niech sobie schnie/utwardza się.

Dalsza praktyka wykazała, że klej ten bardzo dobrze klei się do papieru - oczywiście w rachubę wchodzą tylko spoiny widoczne albo na przykład przezroczysta osłona kabiny. Czyli do modelarstwa papierowego się nadaje. 

W modelarstwie plastikowym klej ten świetnie się nadaje do elementów przezroczystych i chromowanych - wiąże szybko nie ruszając powierzchni. Bo ze specjalistycznym klejem Revella (Revell 39606 Contacta Liquid Special) mam raczej złe doświadczenia - ciągnie się strasznie, trzyma słabo i zanim się całkiem utwardzi mijają dni.

Klej światłoutwardzalny Bondic

Klej światłoutwardzalny Bondic

Ma to tylko jedną wadę - klej utwardza się tylko tam, gdzie pada na niego światło z LED-a, więc sklejanie jest możliwe tylko gdy klej jest na wierzchu, albo przynajmniej jeden ze sklejanych materiałów przepuszcza UV.

Ale ogólnie to polecam.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tagi:

Kategorie:techniki i narzędzia

Sledz komentarze: RSS 2.0

Trackback: trackback

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------