Hobby różne, kwadratowe i podłużne

Airbrush, z czym to się je?

Kupiłem synowi parę książek o różnych technikach modelarskich, sam zresztą chętnie je poczytałem. W moich starych książkach i stertach "Modelarza" z końca lat 70-tych  o takich fanaberiach nie było, dioram jeszcze nikt nie robił (poza modelarzami kolejowymi oczywiście, oni nazywali to makietami), żołnierzy to kupowało się już pomalowanych w kiosku Ruchu, a modele musiały być nówka i błysk - postarzanie weszło w modę znacznie później.

No i syn przez te nowe książki strasznie się napalił na airbrusha. A że zbliżają się jego urodziny, to postanowiłem mu coś takiego kupić.

Kupić to łatwo powiedzieć, ale co? Jest tego mnóstwo, w różnych wariantach i klasach cenowych, tylko skąd miałem wiedzieć co kupić? Cena, jak to zwykle, bez ograniczenia górnego. Najtańsze sety Revella zaczynają się już od jakichś 30 EUR, ale powietrze w puszkach po 10 EUR to się na pewno nie opłaca. Z prostym kompresorkiem można mieć airbrusha za 50-60 EUR, tyle że to na pewno badziew, który albo pójdzie na śmieci bo syn da sobie spokój a nikt na eBayu centa za niego nie da, albo pójdzie na śmieci bo będzie zbyt marny a nikt na eBayu centa za niego nie da. Na forach modelarskich co chwilę ktoś autorytatywnie oznajmia coś w stylu "pistolet poniżej 100 EUR to śmieć", a do tego kompresor za najmniej drugie tyle - no tyle to nie miałem ochoty wydać. W dodatku pistolety są single-action, double action, z dyszą taką, z dyszą inną, z lejkiem, ze słoiczkiem... Kto się w tym rozezna? Sieć niewiele pomogła.

Po dłuższym certoleniu się odpuściłem sobie klasę cenową 50-80 EUR za set z kompresorkiem do malowania paznokci i poszukałem czegoś z przyzwoitym kompresorem ze zbiornikiem wyrównawczym. No i trafiłem na sety z dwoma albo trzema pistoletami i nieźle wyglądającą sprężarką w cenach 120-160 EUR. Opinie o nich w sieci były pozytywne, chociaż to głównie o tych sprężarkach, bo pistolety do tych setów dołączają bardzo różne i trudno znaleźć o którym konkretnie jest mowa. No ale zamówiłem, taki z dwoma możliwie najbardziej różnymi pistoletami, z wysyłką 134 EUR. Przyszło ekspresowo - zamówiłem w niedzielę, w środę już przynieśli. Tymczasem zamówiłem jeszcze książkę, bo nie mam o obsłudze czegoś takiego najbledszego pojęcia.

Więc teraz zobaczymy z czym to się je.

Sprężarka do airbrushu

Sprężarka do airbrushu

 

Sprężarka do airbrushu

Sprężarka do airbrushu

 

Pistolet do airbrushu double action

Pistolet do airbrushu double action

 

Pistolet do airbrushu single action

Pistolet do airbrushu single action

 

Akcesoria do airbrushu - złączki, uchwyt do pistoletów, szczoteczki do czyszczenia

Akcesoria do airbrushu - złączki, uchwyt do pistoletów, szczoteczki do czyszczenia

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tagi:

Kategorie:techniki i narzędzia

Sledz komentarze: RSS 2.0

Trackback: trackback

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


4 komentarze do “Airbrush, z czym to się je?”

 1. garrett pisze:

  Kompresor – pod jaką nazwą ten typ by nie występował, to zasadniczo ten sam model Made In China. Faktycznie modele bez zbiornika wyrównawczego można sobie odpuścić – sam kupiłem takowy, co skończyło się dorobieniem zbiornika z gaśnicy już we własnym zakresie. W Polsce popularne są kompresory firmy MAR – model z butlą plus _pistolet_ natryskowy – [z przedostatniego zdjęcia] to ok. 200 PLN.
  Napisałem pistolet, bo aerografem chyba bym tego nie nazwał. Ze względu na jakiś „zabawny” przepis[?] sprzedawany jest w kompletach z kompresorem. Podaje toto farbę szerokim strumieniem – zatem do malowania w skali 1/72 czy 1/48 IMHO zupełnie się nie nadaje. Do mniej precyzyjnych prac w samochodówce w 1/24, być może… Popularne w środowisku modelarskim są tzw. pIwaty (pseudoIwaty) czyli chińskie kopie japońskiej Iwaty – od ok. 45 [tg-130] do 90 PLN za Tg-180/Ew770. Opisane są ładnie tutaj http://www.modelwork.pl/viewtopic.php?f=104&t=5871 a pokazane w cyklu tubek http://www.youtube.com/watch?v=xSoObrm-4P0. Jako użytkownik obu modeli napiszę: znacznie lepiej maluje się nimi emaliami, stosowanie akryli to jednak ciągle zabawa z czyszczeniem iglicy i dyszy – patyczek nasączony rozpuszczalnikiem pod ręką. wymagają starannego mycia/przedmuchiwania zarówno przed jak i po pracy oraz starannej konserwacji. Z 2 str sporo się nauczyłem malując nimi – czy to o pracy z określonym rodzajem/marką farby, czy o kulturze pracy takiego narzędzia [rozbieranie, składanie, konserwacja, „strojenie”]. Po dwóch latach zabawy nimi uznałem, że pozostaję z hobby i potrzebuję narzędzia mniej kapryśnego – wybór padł na hamburskiego producenta Harder&Steenbeck. Zdecydowałem się na model Evolution (100€) choć wstępnie rozważałem tańszy model Ultra. Różnica jest odczuwalna, choć może nie tyle w uzyskiwanych rezultatach co obsłudze – choćby wygodniejsze czyszczenie , zdecydowanie bardziej przemyślana konstrukcja). Ale podkreślę – procentuje doświadczenie uzyskane z pIwatami. Po więcej odpowiedzi chyba wypada zaproponować maila.
  Adam

  • cmos pisze:

   Dzięki za uwagi. Jako początkujący musimy trochę poeksperymentować sami z tym co mamy, doświadczenie z innych branż wskazuje że skrótów nie ma. Dopiero drugie kupione będzie właściwe, nawet jak kupić super rzecz od razu to i tak się okaże, że potrzeba czegoś innego.
   PS: Wyedytowałem linka w twoim komentarzu, bo bez jawnego zadeklarowania jako link '&’ się zamienił u &amp i całość nie szła. Zalinkowana tubka w Niemczech nie działa, GEMA czepia się muzyki.

 2. cmos pisze:

  A tak w ogóle to zrobiliśmy pierwszą próbę, na razie po prostu z wodą, żeby zobaczyć jak to wszystko działa, co z czym skręcić itp. No i kompresor jest całkiem w porządku, na podstawie lektury sądziłem że będzie głośny, a on tylko sobie trochę głośniej mruczy. Nawet cichy odkurzacz zagłuszyłby go całkowicie.
  Pistolety działają, ale niewiele więcej mogę jeszcze o nich napisać. Następną próbę planujemy zrobić z zabarwioną wodą żeby zobaczyć jaki strumień, jak się reguluje, jaki jest wpływ ciśnienia, jaki dyszy…